Skořice

 

Kůra z větví cejlonského skořicovníku

V případě skořice se můžeme setkat také s označením cejlonská skořice či pravá skořice. Jedná se o červenou kůru z větví cejlonského skořicovníku, který patří do čeledi vavřínovitých a dorůstá výšky 20 metrů. V obchodech je běžně k dostání skořice celá či ve formě prášku, tato skořice však pochází ze skořicovníku čínského a její název je skořice čínská nebo také kasiová. Pěstuje se hlavně v oblasti Indonésie. Cejlonská skořice, pravá, je typická jemnější chutí a především vyšším obsahem éterických olejů a léčivou sílou. Měli bychom používat svitkovou skořici a umlít ji těsně před použitím, aby z ní nevyprchaly účinné látky.

Jedno z nejstarších koření světa

Skořice je jedním z nejstarších koření světa. Před více než 4000 lety byla známá v Číně. Je jedním ze směsi „pěti koření“. O skořici se zmiňuje také Bible. V Orientu sloužila jako vykuřovadlo při kultovních obřadech. Ve starověkém Římě byla považována za velmi vzácné koření. Na nějaký čas pak upadla v zapomenutí a v Evropě se znovu rozšířila v době středověku. Pravá skořice se k nám dnes dováží z Cejlonu.

Obnovuje přirozený rytmus v těle

Skořice se vyznačuje uklidňujícími účinky, dodává také léčivou energii. Dokáže obnovit přirozený rytmus v těle, duchu i duši. Používá se ke zmírnění příznaků, které jsou již zjevné. Uvolňuje napětí a stimuluje krevní oběh. Pomáhá také správné funkci dýchací soustavy a přispívá k lepšímu trávení. Je účinná při nachlazení, astmatu i bronchitidě. Užívá se jako podpora k prokrvení a posílení. Urychluje rekonvalescenci. Působí pozitivně při kožních onemocněních.

Rozvíjí citový život a stabilizuje náladu

Dokáže uklidnit a pomůže ujasnit si myšlenky. Zvýší sílu vůle a zlepší intuici. Dodává pozitivní energii a je vhodná zejména při stavech, které jsou charakteristické duševním zmatkem. Pomáhá rozvíjet citový život a dokáže stabilizovat naše nálady. Dodá harmonii citovému životu i vnitřní klid. Přispívá k lepší koncentraci a eliminuje úzkost.