Jak se zbavit suché ztvrdlé kůže na nohou

 

Rohovitá kůže na patách je vlastně odumřelá tkáň, která není podkožím hydratovaná, a proto je ohromně suchá a praská. Do prasklin se mohou dostat nečistoty, ranky se zanítí. Díky tomu se lehce může porušit i zdravá kůže chodidel nacházející se pod odumřelou vrstvou. Taková pokožka je napjatá, drsná, šupinatá, někdy i svědí. Extrémně přesušení kůže může způsobit, že se pokožka smršťuje a ještě více zdrsní. Tomuto problému se vyhnete jedině jejím pravidelným odstraňováním.

Příčiny

  • Nadváhou
  • Porušení držení těla
  • Změny související s věkem
  • Diabetes mellitus
  • Dermotropic virus

Recepty jak se zbavit suché a ztvrdlé kůže

Různé projevy suché kůže má až padesát procent populace, nezávisí ani na věku a pohlaví. Nabízíme několik receptů, které vás zbaví problémů s tvrdou a suchou kůži.

Aloe + olej z tresčích jater

Suroviny musí být čerstvé, použijeme mladé listy rostliny, která se nachází ve spodní části. Natřeme suchou pokožku, necháme 30 minut působit. Po uplynutí této doby promyjeme nohy ve vývaru heřmánku (30 g na 1 litr). To opakujeme 2x denně, nejlépe ráno a večer.

Cibule + jablečný ocet

Požadované poměry – 2 šálky a 50 ml. Potřeme pokožku a necháme přes noc působit. Následujícího dne kůži omyjeme a namažeme vazelínou. Necháme působit, dokud se nevstřebá, po půl hodině nohy promyje teplou vodou.

Propolis + lecitin

Budete potřebovat 4 lžíce l. v kapalné formě a 20 g (prášek), necháme působit 10 minut. Tento postup se opakuje po dobu jednoho týdne alespoň dvakrát denně.

Med + citron

Kůru z citronu zalijeme vařící vodou a necháme projít mlýnkem na maso. Suspenze se potom smísí s medem asi 3 v. l. Večer naneseme na ztvrdlou kůži, obvážeme obvazem a ponecháme až do ranních hodin. Opakujeme 2-3 krát denně.

Nejrychlejší a nejúčinnější způsob – Listerine

Jednoduchá koupel váš problém s popraskanou kůží na nohách vyřeší ani ne za půl hodinky.

Potřebujete:

  • jednu odměrku ústní vody
  • 1 šálek octa
  • teplou vodu

Všechny ingredience spolu smíchejte ve vaničce s takovým množstvím vody, abyste do ní namočili celá chodidla. Máčejte je v ní 15 – 20 minut a zbytky odumřelé kůže na závěr zlehka odstraňte pemzou.

Proč tato finta funguje?

Ústní voda Listerine obsahuje účinnou látku thymol zabíjející bakterie a plísně. Kyselina octová se zas postará o změknutí pokožky.

Citron a vazelína

Umyjte si nohy v teplé vodě po dobu 10 až 15 minut. Změklou kůži odstraňte pemzou a na závěr paty natřete směsí vazelíny a citronu, nechte působit čtvrthodinku. Přebytečný maz, setřete kapesníkem.

Balzám na rty

Balzám na rty lze použít i na nohy! Část z něj odřízněte a nechte rozpustit v horké vodě, v níž si chodidla pak vymáčí.

Zábal z banánu

Banán vidličkou pomačkejte na kašičku, naneste na nohy, ty zabalte potravinovou fólií. Po 10 ti minutách smyjte.

Tvarohová kúra

Stejnou službu jako banán vám udělá i hrudkovitý tvaroh. Postupujte úplně stejně, akorát směs nechejte na nohách působit celou noc!