Quinoa, tak trochu jiné obilí

Běžné české a evropské obilniny zná snad každý. Ale věděli jste, že existuje třeba taková Quinoa? Tato obilovina z jihoamerického pohoří Andy se řadí mezi takzvané superpotraviny, které obsahují více prospěšných látek než „klasické“ potraviny. A dokáže toho opravdu hodně. Co tedy quinoa umí a na co je vlastně tak dobrá?

Výborná například proti depresím

Quinoa může působit jako přírodní antidepresivum a lék proti úzkostem. Samozřejmě, že nesvede zázraky s těžkými klinickými depresemi, ale běžné splíny umí výrazně vylepšit. Mohou za to takzvané flavanoidy, tedy látky, které mimo jiné mají také silné protizánětlivé účinky a dokážou bojovat taktéž proti virům ve vašem těle. A protože obsahuje mnoho antioxidantů, jedná se o vhodnou potravinu pro očištění vašeho organismu.

Vhodná alternativa pro celiaky

Pokud se řadíte k těm nešťastníkům, kteří trpí alergií na pšeničný lepek, máme pro vás dobrou zprávu. Quinoa totiž žádný lepek neobsahuje, a tak se může do jisté míry použít jako náhrada za běžné obilné produkty, ve kterých se lepek nachází. Nebyly pozorovány žádné negativní reakce u lidí, kteří lepek ve svém těle zkrátka nesnesou.

Stoprocentní podpora zdravého zažívání

Tato obilnina je velmi bohatá na obsah vlákniny, a to mnohem víc než jakákoliv jiná obilovina. Vláknina působí v našem těle jako přirozená podpora činnosti tlustého střeva, čímž přispívá k dobré funkci vylučovacího a trávícího ústrojí. Už pouhý jeden šálek této obilniny obsahuje až pětinu denní doporučené dávky vlákniny pro naše tělo. Druhým efektem vlákniny je také její působení přímo v žaludku, kde vyvolává pocit sytosti a snižuje nutkání neustále něco jíst.

Mnoho bílkovin = správný vývoj

Quinoa má v sobě vysoký podíl bílkovin. Tyto látky jsou základním zdrojem energie pro celé naše tělo, a proto je důležité zachovávat si jejich optimální přísun. Bílkoviny, která quinoa obsahuje, navíc obsahují všechny druhy aminokyselin, čímž se opět v mnohém liší od dalších přírodních zdrojů proteinů.