Přeslička rolní

 

Až sedmdesát centimetrů vysoká trvalka, která pomůže při onemocněních ledvin, dně, bolestech nervů nebo hemoroidech a různých vyrážkách. Čaj z přesličky poslouží jako dobrá prevence proti rakovině a ateroskleróze, při vnějším užití zase dokáže nálev zlikvidovat lupy. Záněty dutiny ústní nebo noční pomočování u dětí rozhodně nemusí být problémem.

Rostlinu raději nesbírejte sami

Přesličku pořídíte například v eshopu, což je důležité připomenout hlavně tehdy, kdybyste se snad rozhodli pro samosběr. Ten může být potenciálně nebezpečným, protože existují i jiné druhy přesliček – bahenní či lesní – které jsou rolní poměrně dost podobné a bohužel se řadí mezi jedovaté rostliny. Pokud jste si však opravdu jistí tím, co sbíráte, pak vězte, že rostlina se běžně sbírá od června do září, tedy vlastně klasicky v období „velkých“ prázdnin.

Pomůže najít ztracenou energii

Čaj z přesličky rolní je doplňkem léčby zánětu kostní dřeně, ale uleví i tehdy, když nedopatřením prochladneme nebo přijde ke slovu zánět ledvin či močového měchýře. Celkové vysílení organismu? Pak je tu přeslička rolní, díky které se dá nabrat zpět ztracená energie. Vodnatelnost, křeče, záchvaty žlučníku a mnoho dalšího. Někteří léčitelé ji doporučují k pravidelnému užívání, jako skvělou prevenci proti dně a revmatismu, což jsou typické choroby hlavně pro starší ročníky.

Obklady nebo zevní užití je žádoucí

Zánět mandlí nebo zánět dásní, nepříjemné problémy pomůže vyřešit mimo jiné také kloktání nálevu z přesličky. Zevní užití je vhodné tehdy, když máme na těle špatně se hojící rány nebo vředy. Vyrážky, otoky nebo také krvácení z nosu, nic už nebude takovým problémem. Pozor ale na rozsáhlejší poranění kůže nebo popáleniny, tehdy se přeslička vůbec nevyplácí. Při dlouhodobém užívání je třeba také postupovat opatrně, droga není právě z nejslabších a způsobuje po čase stavy nevolnosti a také lehkou otravu. Je proto nutná konzultace s ošetřujícím lékařem.

Lámavost vlasů nebo jejich padání?

Přeslička rolní je dobrým doplňkem pro ty, kteří trpí častějším vypadáváním vlasů. Obsahuje totiž velkou porci kyseliny křemičité, která je důležitou složkou stavebních tkání těla, mimo jiné kostí, nehtů a svalů.