Kokoška pastuší tobolka

 

Asi třicet centimetrů vysoká bylinka, která dokáže opravdu hodně – působí přitom více než nenápadně. Někteří jej považují za plevel, jiným ale pomůže léčit záněty nebo krvácivé stavy. Kokoška pastuší tobolka je vhodným spojencem i pro onemocnění močových cest, potřebě snížení krevního tlaku a uleví bolestem i při silné menstruaci.

Krvácení z nosu, rány a otoky

Má skutečně všestranné využití. Hodí se, pokud zrovna přijde ke slovu krvácení z nosu, které je třeba urychleně zastavit. Otoky a rány se při vnějším užití kokošky hojí poněkud rychleji, totéž pak platí o pohmožděninách. Díky obsahu látek, jako je cholin, histamin, saponiny a třísloviny je to učiněný elixír zdraví. Stačí pár šálků čaje a úleva přijde prakticky obratem. Kokoška pastuší tobolka se běžně doporučuje k pravidelnému užívání i v období přechodu, dokáže ulevit při bolestech způsobených hemoroidy a zabere i na vysoký krevní tlak.

Stabilizace krevního tlaku je důležitá

Pokud trpíte nízkým – nebo naopak vysokým krevním tlakem, což je určitě běžnějším jevem – je čaj z kokošky ideálním doplňkem stravy, ve které omezíte sůl, uzeniny a alkohol. A jak se vlastně kokoška3 pastuší tobolka užívá, když pomineme čaj? Vhodná je sedací koupel, která uleví právě na hemoroidy nebo jiné problémy dolní poloviny těla. Zabírá i ve formě tinktury, pro kterou se využije celá rostlina v čerstvém stavu.

Nenáročná rostlinka s bílými kvítky

Drobné bílé kvítky, nepravidelně vroubkované listy a také mimořádná odolnost vůči nepříznivým vlivům. I tak by se dala charakterizovat právě kokoška4, které se daří snad úplně všude. S koncem prvních mrazů se objevuje poprvé a běžně kvete až do listopadu, i díky tomu, že květ je vlastně poměrně malý a snadno jej přehlédnete. Na kokošce si pochutnají i slepice, ale byla by škoda nevyužít tuto bylinu i v kuchyni. Hodí se totiž například do salátů, ale pozor na konzumaci ve větším množství, která by nemusela být prospěšná – mohou se utvářet krevní sraženiny. Kokoška5 je také zapovězená těhotným ženám.