Jitrocel kopinatý

 

Jitrocel kopinatý je už dlouho známý jako léčivá rostlina, používaná zejména v lidové medicíně. Schválně, vzpomenete si, kolikrát vám v mládí babička přikládala na krvavé odřeniny listy jitrocele se slovy, že tenhle přírodní zázrak se o vše postará? A nutno uznat, že nejde o pouhou babskou radu, ale prověřený fakt. Jitrocel toho navíc umí mnohem víc a pokladem je i z toho důvodu, že se hojně vyskytuje prakticky všude na světě.

Jen v České republice je možné ho najít v podstatě všude, od nížin až po horské vrcholy. Hojně se vyskytuje vlastně v celé Evropě, Asii a také některých oblastech Afriky. Existuje mnoho způsobů, jak ho opravdu účinně využívat. Pojďme se ale nyní napřed podrobněji podívat, co obsahuje.

Co najdeme v jitroceli?

Vitamín C je základním vitamínem, který je důležitý pro celý imunitní systém. Bez něj nemůže tělo správně fungovat.

Třísloviny jsou látky, které jsou přímo zodpovědné za zastavení krvácení a průjmů. Proto se při těchto problémech také podávají. I díky nim je jitrocel v lidovém léčitelství přímo pověstným.

Hořčiny jsou látky s charakteristickou hořkou chutí, které, podobně jako jiné hořké látky, podporují tvorbu žaludečních šťáv a napomáhají k lepšímu trávení.

Flavonoidy, často označované také jako vitamín P, mají příznivý vliv na prokrvování končetin a vlastně celý cévní a žilní systém. Kromě toho jsou výborným přírodním antioxidantem.

Enzymy, které se v jitroceli nacházejí, jsou vzpruhou pro imunitní systém a pozitivně podporují regeneraci celého těla.

Saponiny jsou látky, kterých je vícero druhů. Některé z nich chrání cévy, jiné pro změnu podporují vylučování či vykašlávání.

Vápníkové soli jsou založené na různých sloučeninách vápníku a díky tomu napomáhají kostem a zubům ve správném vývoji.

Soli draslíku jsou založené na různých sloučeninách tohoto minerálu a podporují ochranu srdce před náhlou zástavou, vysokým krevním tlakem nebo třeba svalovým vyčerpáním.

Kyselina křemičitá je látkou, která pomáhá regenerovat plicní tkáň.

Jak se dá jitrocel použít?

V dnešní době jsou přípravky z jitrocele často prodávány v již připravených baleních rovnou k aplikaci. Klasikou je čaj ze sušených listů jitrocele, který je vynikající proti nachlazení. Oblíbeným se v poslední době stal i jitrocelový sirup, který se aplikuje zhruba třikrát, ale klidně i čtyřikrát denně, vždy podle aktuální potřeby. Možné je také již jednou zmíněné vnější použití, kdy jsou na otevřenou ránu přikládány listy jitrocele pro urychlení procesu hojení.

Z toho vyplývá, že si můžete jitrocel opatřit i ve volné přírodě. To je opravdu jednoduché, protože ho najdete téměř všude. Navíc je snadno rozpoznatelný a s jinou rostlinou si ho spletete jen těžko. Listy pak můžete použít buď k ošetření ran, nebo je usušit a později z nich připravit čaj.

Zázračný lék pro kuřáky?

Kouření škodí zdraví, to je fakt, který je známý už mnoho let. Přesto se pořád nedaří tento neduh vymýtit. Pokud patříte mezi kuřáky, určitě uvítáte, že jitrocel je vhodným prostředkem pro pročištění vašich plic a průdušek. K těmto účelům se skvěle hodí čaj nebo jitrocelový sirup. Úplně vás od problémů spojených s kouřením ochránit nemůže, ale je alespoň velmi dobrou údržbou.

Z toho se dá snadno odvodit, že jitrocel je skvělým lékem také při jiných onemocněních dýchacího systému. Při chřipce, nachlazení nebo dokonce zápalu plic odvede jitrocel neocenitelnou práci.

Kdy ještě jitrocel pomůže?

Používání lze doporučit také při různých kožních onemocněních. Příznivé účinky byly prokázány při léčbě akné, oparů, aftů, ekzémů, ale pozor, dokonce i paradentózy. Tato nepříjemná choroba postihující dásně dokáže pořádně zatopit, ale jitrocel jí poměrně účinně léčí. Díky vysokému obsahu flavonoidů pak můžeme doporučit užívání jitrocele i pro zlepšení stavu prokrvení vašich končetin. Flavonoidy totiž podporují rozšiřování cév a díky tomu se krev rychleji a snáz dostane i do nejvzdálenějších míst v těle.