Hřebíček

 

I v minimálním množství dodá specifickou chuť

Hřebíček je ještě nerozvinuté poupě z tropického stromu, který se vyskytuje na indonéských Moluckých ostrovech. Poupata se otrhávají, dokud ještě nejsou rozvinutá, protože právě v této době se vyznačují nejvíce kořenitou vůní i chutí. Poté jsou sušeny na slunci nebo u ohně. Pokrmům dodají i v minimálním množství specifickou chuť. Hřebíček se prodává většinou celý, obsahuje olejové žlázy, ve kterých najdeme éterický olej.

Důležitá součást směsi „pěti koření“

Hřebíček byl nejdříve používán v Číně, je jedním z důležité směsi „pěti koření“. Prostřednictvím arabských obchodníků se rozšířil hřebíček do Říma, kde panovalo nadšení pro všechno nové, exotické a neobvyklé. Hřebíček byl však velkou vzácností. Teprve po objevení námořní cesty do Indie se hřebíček rozšířil více do Evropy. Hřebíček je dnes pěstován především v Tanzanii, na Srí Lance, na Madagaskaru a v oblasti amerických tropů.

Uleví od bolesti zubů i zahřeje

Hřebíček má výrazné zklidňující účinky a zároveň doplňuje energii. Uklidní bolest a dodá potřebnou pozitivní energii. Je účinný tišící prostředek zejména při bolestech zubů. Žvýkání hřebíčku nám pomůže do doby, než budeme moci navštívit zubního lékaře. Pomáhá při všech infekcích v dutině ústní. Uleví při nachlazení a přispívá k lepšímu trávení. Prohřívá tělo, a tak by se měl konzumovat především v chladnější polovině roku.

Usnadňuje navazování kontaktů

Působí uklidňujícím dojmem a zvyšuje sebevědomí. Pomáhá při ostýchavosti a při strachu projevit se ve společnosti, například tehdy, když se bojíme někoho oslovit či mít projev před lidmi. Usnadní navazování kontaktu s jinými lidmi a zbaví nás strachu z doteku. Pomůže překonat plachost a nesmělost. Podporuje pozitivní pocity a prohlubuje vztahy k blízkým osobám. Dodává odvahu a pomáhá nedělat si těžkou hlavu z drobných chyb, které k životu patří.